Zmarła dr Wanda Błeńska

Dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, która poświęciła swe życie służbie chorym na trąd, zmarła w swoim domu w Poznaniu 27 listopada 2014 r. Miała 103 lata. „Pokochałam ten kraj i tych ludzi” – mówiła o Ugandzie, gdzie pracowała przez ponad 40 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w przyszłym tygodniu.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. Na misje do Ugandy wyjeżdża w lutym 1950 roku, jako lekarka-misjonarka. Początkowo pracowała w szpitalu misyjnym w Fort Portal, następnie w 1951 roku przybyła do Buluby, gdzie pracowała wśród trędowatych przez 41 lat – do czerwca 1992 roku. Przez 17 lat była jedynym lekarzem służącym tysiącom trędowatych w całym pobliskim rejonie. Dzięki jej staraniom w Ugandzie powstało wiele filii terenowych stacji leczniczych trądu oraz nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe ze szpitalem, zapleczem diagnostycznym, domami dla trędowatych i kościołem. Oprócz leczenia i szkolenia prowadziła również badania naukowe, prowadziła wykłady z dziedziny trądu na wydziale medycznym uniwersytetu w Kampala. Za swoją działalność otrzymała 17 międzynarodowych odznaczeń, w tym trzy papieskie oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Święty Jan Paweł II nazwał ją „Ambasadorem misyjnego laikatu”, Afrykańczycy nadali jej przydomek „Matka Trędowatych”, popularnie była nazywana „Doktą”. W październiku 1994 roku uzyskała tytuł doktora „honoris causa” Akademii Medycznej w Poznaniu, a ośrodek, w którym pracowała otrzymał nazwę „Wanda Błeńska’s Training Centre”.

Za: www.misje.pl